IlmastoAreena 2021

Puhujat

IlmastoAreenassa näet huippupuhujia aina kulttuurivaikuttajista tutkijoihin ja poliittisiin päättäjiinLavalle nousee yhteensä yli 50 esiintyjää – katso alta tämän vuoden kattaus!

Vuoden 2021 puhujakattaus

Evelina

Evelina

Artisti
Lauri Reuter

Lauri Reuter

Sijoitusjohtaja, Nordic FoodTech VC
Maria Juurikka

Maria Juurikka

Toimitusjohtaja, Iin Micropolis Oy
Juhani Klemetti

Juhani Klemetti

Puoluesihteeri, Liike Nyt!
Antti Tenetz

Antti Tenetz

Toiminnanjohtaja, Pohjoinen valokuvakeskus
Tuuli Hietaniemi

Tuuli Hietaniemi

Asiantuntija, Kestävyysratkaisut, Sitra
Renaz Ebrahimi

Renaz Ebrahimi

Toimittaja, Random Life
Pauli Aalto-Setälä

Pauli Aalto-Setälä

Toimitusjohtaja, työelämäprofessori & tietokirjailija
Hanna Ylitepsa

Hanna Ylitepsa

Rap-Artisti Rauhatäti
Juha Sipilä

Juha Sipilä

Kansanedustaja, Keskusta
Teemu Mäki

Teemu Mäki

Kirjailija, kuvataiteilija, ohjaaja, puheenjohtaja, Suomen Taiteilijaseura
Juha Turkki

Juha Turkki

Kehitysjohtaja, Climate Leadership Coalition
Henrik Wickström

Henrik Wickström

Varapuheenjohtaja, RKP
Anne Tolvanen

Anne Tolvanen

Professori, ohjelmajohtaja, Luke
Kaisa Kerätär

Kaisa Kerätär

Biologi, taideagentti, Sisältötoimisto Waria
Liisa Kolehmainen

Liisa Kolehmainen

Kestävyysasiantuntija, Oatly
Piia Rantala-Korhonen

Piia Rantala-Korhonen

Johtaja, Oulu2026, Oulun kaupunki
Taneli Saari

Taneli Saari

Toiminnanjohtaja, Tunne ry
Sipi Hintsanen

Sipi Hintsanen

Kaupunginarkkitehti, Rovaniemen kaupunki
Mirkku Valkola

Mirkku Valkola

Varapuheenjohtaja, Pohjois-Pohjanmaan Kuluttajat ry
Minna Minkkinen

Minna Minkkinen

Varapuheenjohtaja, Vasemmistoliitto
Esko Pettay

Esko Pettay

Puheenjohtaja, Suomen Ekomodernistit ry
Mari-Leena Talvitie

Mari-Leena Talvitie

Kansanedustaja, Kokoomus
Riina Rahkila

Riina Rahkila

Ympäristöasiantuntija, ProAgria Oulu / Oulun Maa- ja kotitalousnaiset
Riikka Holopainen

Riikka Holopainen

Toimitusjohtaja, Ympäristömerkintä Suomi Oy
Essi Keränen

Essi Keränen

Ruoka- ja elintarvikeasiantuntija, Oulun Maa- ja kotitalousnaiset/ProAgria Oulu
Veikka Gustafsson

Veikka Gustafsson

Vuorikiipeilijä
Heini Iinatti

Heini Iinatti

Toiminnanjohtaja, Oulun Maa- ja kotitalousnaiset / ProAgria Oulu
Tuomo Kinnunen

Tuomo Kinnunen

Kehityspäällikkö, Matkahuolto
Kimmo Tiilikainen

Kimmo Tiilikainen

Pääjohtaja, Geologian tutkimuskeskus
Sanna Keskinen

Sanna Keskinen

Päätoimittaja, Kaleva
Olli Kärkkäinen

Olli Kärkkäinen

johtava erityisasiantuntija, Valtiovarainministeriö
Anne Pihlanto

Anne Pihlanto

Johtava tutkija, Luonnonvarakeskus
Jonas Liimatta

Jonas Liimatta

Ylijohtaja, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Heli-Hannele Haapaniemi

Heli-Hannele Haapaniemi

Varapuheenjohtaja, Iin ympäristöyhdistys ry
Johanna Almark

Johanna Almark

Kapellimestari
Jaakko Kuusisto

Jaakko Kuusisto

Kapellimestari ja säveltäjä
Emmi Itäranta

Emmi Itäranta

Kirjailija
Hanna Mattila

Hanna Mattila

Neuvotteleva virkamies, Maa- ja metsätalousministeriö
Mika Ruusunen

Mika Ruusunen

professori, Oulun yliopisto
Samuli Hanhisalo

Samuli Hanhisalo

Koulunjohtaja, Iin kunta
Marika Sohlo

Marika Sohlo

Kasvintuotannon asiantuntija, ProAgria Oulu
Heikki Tahkola

Heikki Tahkola

Toiminnanjohtaja, ProAgria Oulu Kalatalouskeskus
Kalle Pyky

Kalle Pyky

Yhteiskuntatieteiden opiskelija
Senja Forsman

Senja Forsman

Vastuullisuuspäällikkö, SOK/S-ryhmä
Minna Kinnari

Minna Kinnari

Markkinointi- ja viestintäpäällikkö, Ympäristömerkintä Suomi Oy
Veikko Virkkunen

Veikko Virkkunen

Kehityspäällikkö, Metsähallitus, Luontopalvelut
Juho Korpi

Juho Korpi

Kehittämisjohtaja, Ympäristöministeriö
Taina Pennanen

Taina Pennanen

Johtava tutkija, Luonnonvarakeskus
Ville Tulkki

Ville Tulkki

Tutkimusryhmän päällikkö, Teknologian tutkimuskeskus VTT
Soile Veijola

Soile Veijola

Matkailun kulttuurintutkimuksen professori, Lapin Yliopisto
Sannakajsa Velmala

Sannakajsa Velmala

Erikoistutkija, Luonnonvarakeskus
Kimmo Alatulkkila

Kimmo Alatulkkila

Lämpöpalvelujohtaja, Oulun Energia Oy
Jyri Seppälä

Jyri Seppälä

Professori, Suomen ympäristökeskus
Ari Alatossava

Ari Alatossava

Iin kunnanjohtaja
Juha-Matti Katajajuuri

Juha-Matti Katajajuuri

Erikoistutkija, Luonnonvarakeskus
Jouni Keronen

Jouni Keronen

Toiminnanjohtaja, Climate Leadership Council
Janne Peljo

Janne Peljo

Projektijohtaja, Ilmasto- ja luontoratkaisut, Sitra
Jouni Tanskanen

Jouni Tanskanen

Projektipäällikkö, Iin Micropolis Oy
Marika Saarenpää

Marika Saarenpää

Liikennekeskuspäällikkö, Fintraffic Tie Oy
Yrjötapani Kivisaari

Yrjötapani Kivisaari

Toimitusjohtaja, VisitOulu
Heli Kuusipalo

Heli Kuusipalo

Erikoistutkija, THL
Mika Pietilä

Mika Pietilä

Oulun vaalipiirin puheenjohtaja, SDP
Saija Hyvönen

Saija Hyvönen

Oulun kaupunginvaltuuston edustaja, Perussuomalaiset
Jenni Pitko

Jenni Pitko

Kansanedustaja, Vihreät
Heidi Leskinen

Heidi Leskinen

Ryhmäpäällikkö, Luonnonvarakeskus
Ritva Asula-Myllynen

Ritva Asula-Myllynen

Elinympäristöjohtaja, Hämeenkyrö.
Kimmo Levänen

Kimmo Levänen

Sivistysjohtaja, Hämeenkyrö
Antero Alenius

Antero Alenius

Hämeenkyrön kunnanjohtaja
Teijo Liedes

Teijo Liedes

Iin kunnanhallituksen vpj.
Katri Mustonen

Katri Mustonen

Vanhainpainyhdistyksen edustaja, Ii
Anne Sormunen

Anne Sormunen

Utajärven kunnanjohtaja
Risto Kokko

Risto Kokko

Toimitusjohtaja, Kokkopeat Oy
Johanna Jakku-Hiivala

Johanna Jakku-Hiivala

Yhteisöaktivaattori, Iin Micropolis Oy
Leea Holmi

Leea Holmi

Maidontuotannon asiantuntija, ProAgria Oulu

Tutustu myös ohjelmaan!